Cementbedrijf investeert miljoenen, maar ondermijnt sociale dialoog en vakbondsvrijheid
CNV Internationaal spreekt zijn ernstige zorgen uit over de situatie in Peru, waar cementproducent Holcim – via dochterbedrijven COMACSA en MIXERCOM – sinds augustus 2024 meer dan 70 werknemers heeft ontslagen, onder wie 6 bestuursleden van SNTRAFAPESA, de vakbond van ETEX.
Deze vakbondsleden hebben wettelijk extra bescherming vanwege hun vakbondsfunctie. Toch zijn zij collectief ontslagen onder het mom van “bedrijfseconomische redenen” en tijdelijke werkonderbreking. Het Peruaanse Ministerie van Arbeid heeft herhaaldelijk bepaald dat zij moeten worden herplaatst, maar Holcim negeert deze besluiten. Bovendien hebben de betrokken werknemers al meer dan een jaar geen salaris ontvangen.

Schending van internationale normen
Dit gedrag ondermijnt fundamentele arbeidsrechten en internationale normen. Het belemmert sociale dialoog en het recht van werknemers om zich te organiseren en collectief te onderhandelen, zoals vastgelegd in ILO-verdragen 87 en 98.
Holcim heeft de afgelopen jaren meer dan 100 miljoen USD geïnvesteerd in Peru en behaalt een jaarlijkse omzet van circa 200 miljoen USD. Bovendien breidt het bedrijf zijn productiecapaciteit verder uit. Bedrijfseconomische redenen voor de ontslagen zijn daarom niet geloofwaardig. Toch blijft Holcim werknemersrechten schenden en het functioneren van de vakbond tegenwerken.
Ook bij andere dochterbedrijven in Latijns-Amerikaanse landen schendt Holcim fundamentele internationale arbeidsrechten, waaronder in Ecuador waar vakbonden bij Holcim fabrieken door intimidatie en ontslagen vrijwel zijn verdwenen.
CNV Internationaal en partners eisen:
- Onmiddellijke herplaatsing van de ontslagen werknemers
- Naleving van de besluiten van het Peruaanse Ministerie van Arbeid
- Stopzetting van alle antivakbondsacties en respect voor fundamentele arbeidsrechten
CNV Internationaal roept Holcim op om verantwoordelijkheid te nemen en dit conflict op te lossen. Alleen door herstel van sociale dialoog en bescherming van werknemersrechten kan het bedrijf duurzaam en verantwoord ondernemen garanderen.
De inzet van CNV Internationaal:
Meerjarenprogramma Europese vakbonden hout en bouwsector
CNV Internationaal steunt de vakbond binnen Holcim via een meerjareninitiatief gericht op het versterken van vakbonden in internationale bedrijven in de hout- en bouwsector in West-Afrika en Latijns-Amerika.
Het programma is opgezet door Europese vakbonden CNV (Nederland) en ACV (België). Samen ondersteunen zij lokale vakbonden die actief zijn binnen multinationale ondernemingen. Het doel is om vakbonden beter in staat stellen om sociale dialoog te voeren en afspraken te maken over verbetering van arbeidsomstandigheden.
Het programma omvat ook leiderschapstrainingen voor jongeren en vrouwen, zodat een nieuw kader wordt opgeleid en de vakbond toekomstbestendig wordt.
Dankzij dit project dragen vakbonden bij aan betere arbeidsvoorwaarden, veilig en gezond werk, eerlijke lonen, en vakbondsvrijheid.
Publicatiedatum 18 11 2025


